Ak máte viac detí, určite ste to už zažili. Len čo jedno z nich dorastie do veku, kedy začne svet okolo seba viac vnímať, začne na svojich súrodencov žiarliť, prípadne oni žiarlia na neho. Potom sa ich snažíte presvedčiť, že ich všetkých máte rovnako radi – ale je to naozaj pravda?
Prvorodení sú zvýhodnení
Posledná štúdia urobená na túto tému ukazuje, že až 70 % matiek a 74 % otcov uprednostňuje jedno dieťa pred druhým. Podľa výskumu to najčastejšie býva to najstaršie. Americkí vedci teda zahrnuli do výskumu aj deti a aj u tých vyšlo, že mladšie deti mali nižšie sebavedomie z dôvodu preferovania staršieho súrodenca. Rodičia si vraj najlepšie spomínajú práve na detstvo svojho staršieho dieťaťa, keďže ho úzkostlivo sledovali na každom kroku a bolo to ich prvé rodičovstvo.
Nedajte im to pocítiť
Iné výskumy hovoria o tom, že rodičia preferujú dieťa, ktoré ich rozosmeje, alebo ktoré sa na nich najviac podobá. Najčastejšie to údajne býva to najmladšie dieťa. Preferencie majú dokonca aj starí rodičia, a dokonca ešte vyššie, než sú tie rodičovské. Na základe výskumov je teda jasné, že mať radšej jedno dieťa oproti ostatným nie je nič zlé – zlé je, ak svoje preferencie rodičia dávajú deťom aj pocítiť. Veľa rodičov má svoje deti rado rozdielne, avšak kľúčové je milovať ich úplne.
Povedzte im, ak ste urobili chybu
Deti sa neustále vyvíjajú a menia. Je úplne prirodzené, že sa vám ako rodičovi niekedy aj menia preferencie a občas uprednostňujete jedno dieťa pred druhým. Vaše deti vnímajú celú situáciu úplne inak: ak uprednostňujete staršie alebo prvorodené dieťa, nie je týmto faktom nijako ovplyvnené. Naopak – ak sa v niektorej situácii zachováte tak, že mu poviete, aby bolo rozumnejšie, lebo je staršie, bude mať pocit, že uprednostňujete jeho mladšieho súrodenca. Dôležitá je spoločná komunikácia. Keď deťom v prítomnosti ich súrodencov poviete, že nechcete robiť žiadne rozdiely a ak to tak vyznelo, mrzí vás to, určite dokážu lepšie pochopiť aj ony vás.