Plače a plače – ako ho utíšiť? Alebo praktické rady, ako upokojiť nepokojné bábätko, keď sa vám jeho plač najmenej hodí

Ak máte deti, určite ste sa s nimi už dostali do nepríjemnej situácie, keď sa rozplakali na ulici, v autobuse alebo na návšteve, kde ste sa prišli so svojou ratolesťou pochváliť. Ako ich v takom prípade čo najrýchlejšie utíšiť?

Plače a plače – ako ho utíšiť? Alebo praktické rady, ako upokojiť nepokojné bábätko, keď sa vám jeho plač najmenej hodí
Plače a plače – ako ho utíšiť? Alebo praktické rady, ako upokojiť nepokojné bábätko, keď sa vám jeho plač najmenej hodí (zdroj: unsplash.com)

Reagujte na jeho potreby – ak plače zo strachu, nenechávajte ho samé

Treba si uvedomiť, že plač je jediným spôsobom každého bábätka, ako komunikovať so svojím okolím. Aj preto v matke vyvoláva plač jej dieťaťa zvyšovanie tvorby prolaktínu, hormónu stimulujúceho tvorbu materského mlieka a logickú potrebu vziať dieťa v takej situácii do náruče a utíšiť ho. Dôvody plaču môžu byť rôzne – v lepšom prípade len mokrá plienka, hlad, neprítomnosť rodiča, cudzie prostredie či únava. Ak sú za ním tlačiace sa zúbky, nafukovanie, bolesti, koliky alebo iné choroby, je utišovanie omnoho náročnejšie. V týchto prípadoch však pomôžu napríklad chladivé balzamy na ďasná, teplé kúpele, masáže bruška či cumlíky.

Dieťa potrebuje cítiť svoj priestor

Ak vaše dieťa plače dlhodobo a nie je za tým žiaden z vyššie spomenutých dôvodov, nie je nikdy na škodu navštíviť lekára. Na utíšenie v ostatných prípadoch môžete použiť niekoľko jednoduchých trikov. Bábätká milujú vodu – pripomína im to plodovú vodu v maternici. Ponorte do nej svoje plačúce dieťatko asi po ramená, aby mu pocit stiesnenosti ohraničil pohyby a tým sa bude cítiť bezpečnejšie. Ak nemáte po ruke vaničku, zaviňte ho celé aj s rúčkami pozdĺž tela do zavinovačky alebo prikrývky. Niekedy sa totiž stáva, že dieťa sa rozplače, lebo sa zľaklo vlastných prudkých pohybov.

Telesný kontakt je nadovšetko

Určite viete, že na plač vynikajúco zaberá dojčenie. Nie je to len kvôli tomu, že dieťaťu utíši hlad, ale hlavne kvôli kontaktu kože na kožu a pocitu vzájomnej blízkosti. Nezabúdajte pri tom ani na otcovu náruč – mužské paže sú častokrát pre deti ešte útulnejšie, pretože sa v nich vedia celé skryť. Môžete vyskúšať aj zmenu prostredia, kedy jednoducho bábätko prenesiete z jedného priestoru do ďalšieho, alebo jednoducho v miestnosti, v ktorej sa nachádza, zabezpečíte absolútnu tmu a ticho.

Podobné články

Čakáte bábätko? Nemusíte preto vykúpiť celý obchod!

Čakáte bábätko? Nemusíte preto vykúpiť celý obchod!

Príchod potomka je určite nezabudnuteľnou udalosťou a je dôležité pripraviť sa naňho výbavou. Tá neraz stojí celý majland, preto je vhodné zvážiť, čo je skutočne potrebné a čo je naopak zbytočnosť. Pozrite si preto tento prehľadný zoznam vecí, ktoré sú pre začiatok nevyhnutné a rovnako aj veci, bez ktorých sa zaobídete a kúpu ktorých môžete ešte zvážiť. Nevyhnutné […]

Pokračovať na článok
Dobrodružstvo s Prasiatkom Peppa: Nové stavebnice LEGO® DUPLO® podporujú hravou formou emočnú inteligenciu detí

Dobrodružstvo s Prasiatkom Peppa: Nové stavebnice LEGO® DUPLO® podporujú hravou formou emočnú inteligenciu detí

Nechajte svoje deti objavovať nové dobrodružstvá s jednou z ich obľúbených postavičiek – Prasiatkom Peppa. Nová rada stavebníc LEGO® DUPLO® Prasiatko Peppa ponúka rozmanité stavebnice inšpirované obľúbeným animovaným seriálom, ktoré podporujú kreativitu, motoriku a emočnú inteligenciu detí vo veku od 2 do 5 rokov. Spoločným hraním si deti nielen užijú veľa zábavy, ale rovnako sa […]

Pokračovať na článok
Periete detské oblečenie správne? Tu sú najčastejšie chyby!

Periete detské oblečenie správne? Tu sú najčastejšie chyby!

Pranie detského oblečenia a doplnkov si určite v jednom aj druhom prípade vyžaduje špeciálnu pozornosť a starostlivosť. Najmä kvôli citlivej pokožke bábätiek a detí je dôležité vedieť, ako správne prať ich oblečenie, aby ste eliminovali možnosť podráždenia a zároveň ale dosiahli dokonalú čistotu. Tu je návod, ako na to! Lepší tekutý ako práškový Všeobecným pravidlom […]

Pokračovať na článok