Plače a plače – ako ho utíšiť? Alebo praktické rady, ako upokojiť nepokojné bábätko, keď sa vám jeho plač najmenej hodí

Ak máte deti, určite ste sa s nimi už dostali do nepríjemnej situácie, keď sa rozplakali na ulici, v autobuse alebo na návšteve, kde ste sa prišli so svojou ratolesťou pochváliť. Ako ich v takom prípade čo najrýchlejšie utíšiť?

Plače a plače – ako ho utíšiť? Alebo praktické rady, ako upokojiť nepokojné bábätko, keď sa vám jeho plač najmenej hodí
Plače a plače – ako ho utíšiť? Alebo praktické rady, ako upokojiť nepokojné bábätko, keď sa vám jeho plač najmenej hodí (zdroj: unsplash.com)

Reagujte na jeho potreby – ak plače zo strachu, nenechávajte ho samé

Treba si uvedomiť, že plač je jediným spôsobom každého bábätka, ako komunikovať so svojím okolím. Aj preto v matke vyvoláva plač jej dieťaťa zvyšovanie tvorby prolaktínu, hormónu stimulujúceho tvorbu materského mlieka a logickú potrebu vziať dieťa v takej situácii do náruče a utíšiť ho. Dôvody plaču môžu byť rôzne – v lepšom prípade len mokrá plienka, hlad, neprítomnosť rodiča, cudzie prostredie či únava. Ak sú za ním tlačiace sa zúbky, nafukovanie, bolesti, koliky alebo iné choroby, je utišovanie omnoho náročnejšie. V týchto prípadoch však pomôžu napríklad chladivé balzamy na ďasná, teplé kúpele, masáže bruška či cumlíky.

Dieťa potrebuje cítiť svoj priestor

Ak vaše dieťa plače dlhodobo a nie je za tým žiaden z vyššie spomenutých dôvodov, nie je nikdy na škodu navštíviť lekára. Na utíšenie v ostatných prípadoch môžete použiť niekoľko jednoduchých trikov. Bábätká milujú vodu – pripomína im to plodovú vodu v maternici. Ponorte do nej svoje plačúce dieťatko asi po ramená, aby mu pocit stiesnenosti ohraničil pohyby a tým sa bude cítiť bezpečnejšie. Ak nemáte po ruke vaničku, zaviňte ho celé aj s rúčkami pozdĺž tela do zavinovačky alebo prikrývky. Niekedy sa totiž stáva, že dieťa sa rozplače, lebo sa zľaklo vlastných prudkých pohybov.

Telesný kontakt je nadovšetko

Určite viete, že na plač vynikajúco zaberá dojčenie. Nie je to len kvôli tomu, že dieťaťu utíši hlad, ale hlavne kvôli kontaktu kože na kožu a pocitu vzájomnej blízkosti. Nezabúdajte pri tom ani na otcovu náruč – mužské paže sú častokrát pre deti ešte útulnejšie, pretože sa v nich vedia celé skryť. Môžete vyskúšať aj zmenu prostredia, kedy jednoducho bábätko prenesiete z jedného priestoru do ďalšieho, alebo jednoducho v miestnosti, v ktorej sa nachádza, zabezpečíte absolútnu tmu a ticho.

Podobné články

Hľadáte jazyk, ktorým komunikovať so svojimi deťmi? Možno je riešením hudba

Hľadáte jazyk, ktorým komunikovať so svojimi deťmi? Možno je riešením hudba

Hudba sa odjakživa s ľudskou prirodzenosťou a vedie k poznaniu krásy. Súčasní vedci už niekoľko rokov skúmajú vplyv hudby na deti a výsledky týchto výskumov hovoria jednoznačne v prospech spievania či počúvania hudby. Deti sú údajne schopné vnímať hudbu ešte pred narodením a hudba vo všeobecnosti podporuje načúvanie, spoluprácu a dôveru. Spievajte si – deti to upokojuje Na malé dieťatko podľa výskumov […]

Pokračovať na článok
Budí sa vaše dieťa veľakrát za noc? Nie je to v poriadku, alebo ako tomu zabrániť

Budí sa vaše dieťa veľakrát za noc? Nie je to v poriadku, alebo ako tomu zabrániť

Dieťa potrebuje v každom vývojom období iné množstvo spánku. Jedna vec však ostáva stále rovnaká: ak ho má nedostatok, môže to viesť k poruchám správania. Môže sa stať hyperaktívnym, nesústredeným v škole, impulzívnym alebo dokonca agresívnym. Ako teda poruchám spánku predchádzať? Hľadajte príčiny Za tým, že vaše dieťa príde cez noc niekoľkokrát z detskej izby do vašej spálne, môže […]

Pokračovať na článok
Skrášlite si svoj domov – dá sa to aj lacno a rýchlo

Skrášlite si svoj domov – dá sa to aj lacno a rýchlo

Asi každý z nás by sa chcel doma po celom dni povinností cítiť čo najpríjemnejšie. Možno na to nemáte čas, možno dosť financií a možno vám práve teraz žiadna ďalšia výhovorka nenapadne. Pretože niekedy stačí naozaj málo – vdýchnuť veciam, ktoré už máte, nový život či vyčleniť im nové miesto. Veď posúďte sami! Na jednom mieste veci […]

Pokračovať na článok