Plače a plače – ako ho utíšiť? Alebo praktické rady, ako upokojiť nepokojné bábätko, keď sa vám jeho plač najmenej hodí

Ak máte deti, určite ste sa s nimi už dostali do nepríjemnej situácie, keď sa rozplakali na ulici, v autobuse alebo na návšteve, kde ste sa prišli so svojou ratolesťou pochváliť. Ako ich v takom prípade čo najrýchlejšie utíšiť?

Plače a plače – ako ho utíšiť? Alebo praktické rady, ako upokojiť nepokojné bábätko, keď sa vám jeho plač najmenej hodí
Plače a plače – ako ho utíšiť? Alebo praktické rady, ako upokojiť nepokojné bábätko, keď sa vám jeho plač najmenej hodí (zdroj: unsplash.com)

Reagujte na jeho potreby – ak plače zo strachu, nenechávajte ho samé

Treba si uvedomiť, že plač je jediným spôsobom každého bábätka, ako komunikovať so svojím okolím. Aj preto v matke vyvoláva plač jej dieťaťa zvyšovanie tvorby prolaktínu, hormónu stimulujúceho tvorbu materského mlieka a logickú potrebu vziať dieťa v takej situácii do náruče a utíšiť ho. Dôvody plaču môžu byť rôzne – v lepšom prípade len mokrá plienka, hlad, neprítomnosť rodiča, cudzie prostredie či únava. Ak sú za ním tlačiace sa zúbky, nafukovanie, bolesti, koliky alebo iné choroby, je utišovanie omnoho náročnejšie. V týchto prípadoch však pomôžu napríklad chladivé balzamy na ďasná, teplé kúpele, masáže bruška či cumlíky.

Dieťa potrebuje cítiť svoj priestor

Ak vaše dieťa plače dlhodobo a nie je za tým žiaden z vyššie spomenutých dôvodov, nie je nikdy na škodu navštíviť lekára. Na utíšenie v ostatných prípadoch môžete použiť niekoľko jednoduchých trikov. Bábätká milujú vodu – pripomína im to plodovú vodu v maternici. Ponorte do nej svoje plačúce dieťatko asi po ramená, aby mu pocit stiesnenosti ohraničil pohyby a tým sa bude cítiť bezpečnejšie. Ak nemáte po ruke vaničku, zaviňte ho celé aj s rúčkami pozdĺž tela do zavinovačky alebo prikrývky. Niekedy sa totiž stáva, že dieťa sa rozplače, lebo sa zľaklo vlastných prudkých pohybov.

Telesný kontakt je nadovšetko

Určite viete, že na plač vynikajúco zaberá dojčenie. Nie je to len kvôli tomu, že dieťaťu utíši hlad, ale hlavne kvôli kontaktu kože na kožu a pocitu vzájomnej blízkosti. Nezabúdajte pri tom ani na otcovu náruč – mužské paže sú častokrát pre deti ešte útulnejšie, pretože sa v nich vedia celé skryť. Môžete vyskúšať aj zmenu prostredia, kedy jednoducho bábätko prenesiete z jedného priestoru do ďalšieho, alebo jednoducho v miestnosti, v ktorej sa nachádza, zabezpečíte absolútnu tmu a ticho.

Podobné články

Obliekanie novorodenca na prechádzku - na čo by ste mali myslieť a čo nezabudnúť

Obliekanie novorodenca na prechádzku – na čo by ste mali myslieť a čo nezabudnúť

Jarné počasie je zradné nielen pre dospelých, ale najmä pre deti. Rána bývajú studené, popoludnia zasa teplé. Hotová výzva pre maminky – obliecť dieťa, ktoré nerozpráva a nevie vám povedať, či mu je teplo alebo zima, je nesmierne náročné. Čo teda robiť? Oblečenie je najlepšie vrstviť Vaše dieťatko by malo byť na prechádzke chránené pred chladom, […]

Pokračovať na článok
Vyrastá vaše dieťa v narcistickej rodine? Pozor, môže ho to poznačiť na celý život!

Vyrastá vaše dieťa v narcistickej rodine? Pozor, môže ho to poznačiť na celý život!

Asi každý by chcel svoje dieťa vychovať čo najlepšie. V súčasnosti je však čoraz rozšírenejší trend narcistických rodičov, ktorí tým, že si nepriznajú vlastnú poruchu, nevedomky budujú poruchu aj u svojho dieťaťa. Ako spoznať syndróm narcizmu a následne s ním vedieť pracovať pri výchove? Zahľadení do seba Doba nás vedie k tomu, aby sme sa […]

Pokračovať na článok
Čomu sa vyhnúť v tehotenstve

Čomu sa vyhnúť v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy by ste na svoje stravovanie a aj životný štýl mali dať pozor. V tomto období nejde len o vaše zdravie ale aj o zdravie dieťaťa, ktoré nosíte. Existujú potraviny ale aj činnosti, ktorým by ste sa práve počas tehotenstva a aj dojčenia mali radšej vyhnúť. Potraviny Najväčšiu hrozbu pre tehotné ženy predstavuje nedostatočne tepelne upravené mäso. […]

Pokračovať na článok