Čomu sa vyhnúť v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy by ste na svoje stravovanie a aj životný štýl mali dať pozor. V tomto období nejde len o vaše zdravie ale aj o zdravie dieťaťa, ktoré nosíte. Existujú potraviny ale aj činnosti, ktorým by ste sa práve počas tehotenstva a aj dojčenia mali radšej vyhnúť.

Čomu sa vyhnúť v tehotenstve
(zdroj: komerčný článok)

Potraviny

Najväčšiu hrozbu pre tehotné ženy predstavuje nedostatočne tepelne upravené mäso. Aj keď sa vám zbiehajú slinky na mierne prepečený steak alebo tatarák odolajte pokušeniu. V mäse môže byť množstvo baktérií, ktoré môžu poškodiť nie len vaše zdravie, ale aj zdravie plodu.

Vyhnite sa aj konzumácii surových vajíčok, nepasterizovaného mlieka a nepasterizovaných mliečnych produktov (bryndza, syry,…).

Bylinky

Bylinky sa všeobecne považujú sa zdraviu prospešné. Nemusí to ale platiť stále a hlavne počas tehotenstva. Užívanie akýchkoľvek bylinkových čajov alebo doplnkov výživy s bylinkami radšej konzultujte s lekárom.

Nápoje

Alkohol by mal byť počas tehotenstva tabu. O jeho negatívnom vplyve na vývoj plodu sa vie už veľmi dlho. Alkoholické nápoje by ste mali obmedziť aj počas dojčenia.

Čomu sa vyhnúť v tehotenstve
(zdroj: komerčný článok)

Káva je síce neškodná ale kofeín, ktorý obsahuje môže vplývať na plod. Aj keď sa jej negatívne účinky jednoznačne nepotvrdili odporúčaná denná dávka kofeínu pre tehotné ženy je do 200 mg denne. Takže sa svojej obľúbenej šálky kávy nemusíte vzdávať úplne, len ju obmedzte.

Opaľovanie

Pravdou je, že vďaka slnečným lúčom sa v organizme vytvára vitamín D. Určite to ale s opaľovaním nepreháňajte. Prečo? Počas opaľovania sa zvyšuje telesná teplota a následne aj teplota plodu, čo na jeho vývoj pôsobí negatívne. Opaľovanie v tehotenstve zvyšuje riziko poškodenia mozgu plodu.

Fajčenie

Pri fajčení sa do organizmu dostáva oxid uhoľnatý, nikotín a decht. Tieto látky môžu byť dôvodom predčasného pôrodu, porúch rastu plodu, nedostatočným okysličením plodu a množstvom ďalších problémov. Ak ste tehotná a nefajčíte mali by ste sa vyhýbať aj miestam, kde sa fajčí.

Komerčný článok

Podobné články

Materinský inštinkt je len mýtus – aj u otcov sa tvorí hormón oxytocín, alebo prečo je úloha otca vo výchove veľmi dôležitá

Materinský inštinkt je len mýtus – aj u otcov sa tvorí hormón oxytocín, alebo prečo je úloha otca vo výchove veľmi dôležitá

Väčšina rodičovských výskumov sa sústreďuje len na matky, pretože zaužívaným názorom je, že len ony majú vrodený cit pre starostlivosť o potomkov a muži predstavujú v rodine len ekonomickú silu, ktorá matku a dieťa podporuje. Z tých posledných výskumov ale vieme, že slávny materský inštinkt nie je nič, čo by sa týkalo len jedného pohlavia. Otec je parťák na hranie […]

Pokračovať na článok
Keď majú rodičia obľúbenejšie dieťa – čo s tým?

Keď majú rodičia obľúbenejšie dieťa – čo s tým?

Ak máte viac detí, určite ste to už zažili. Len čo jedno z nich dorastie do veku, kedy začne svet okolo seba viac vnímať, začne na svojich súrodencov žiarliť, prípadne oni žiarlia na neho. Potom sa ich snažíte presvedčiť, že ich všetkých máte rovnako radi – ale je to naozaj pravda? Prvorodení sú zvýhodnení Posledná štúdia […]

Pokračovať na článok
Hľadáte jazyk, ktorým komunikovať so svojimi deťmi? Možno je riešením hudba

Hľadáte jazyk, ktorým komunikovať so svojimi deťmi? Možno je riešením hudba

Hudba sa odjakživa s ľudskou prirodzenosťou a vedie k poznaniu krásy. Súčasní vedci už niekoľko rokov skúmajú vplyv hudby na deti a výsledky týchto výskumov hovoria jednoznačne v prospech spievania či počúvania hudby. Deti sú údajne schopné vnímať hudbu ešte pred narodením a hudba vo všeobecnosti podporuje načúvanie, spoluprácu a dôveru. Spievajte si – deti to upokojuje Na malé dieťatko podľa výskumov […]

Pokračovať na článok